Trykk “Godkjenn informasjonskapslar” for å godkjenne at forfattersentrum.no lagrar informasjonskapslar på maskina di. Trykk "Val" for å lese meir om og slå av og på informasjonskapslar. Les meir om Forfattersentrum og personvern her!
Omslaget til «Et langt framskredent ekteskap» og "Uten ankemulighet". Forfatterportrett av Tania Kjeldset: Anna-Julia Granberg/Blunderbuss/Cappelen Damm. Forfatterportrett av Line Baugstø: Fartein Rudjord
Hva gjør det med oss når noen vi er glad i blir rammet av demens? Og hvor langt kan vi forvente at pårørende skal strekke seg?
Våren 2026 ga Tania Kjeldset ut novellesamlingen «Uten ankemulighet», der flere av novellene berører temaet demens. Blant annet novellen «Alfred og Tora», som viser hvordan sykdommenpreger den demente, men også hans barnebarn og livsledsager. Høsten 2026 kom Line Baugstøs roman «Et langt framskredent ekteskap», som handler om en kvinnesforsøk på å løsrive seg fra en demenssyk mann.
De to forfatterne er gode venner, og i denne forestillingen vil de samtale om sykdommen de begge har nære erfaringer med, og hvordan de harbehandlet dette temaet litterært. De vil også lese utdrag fra bøkene sine underforestillingen.
Foto:
Fartein Rudjord
Line Baugstø
Line Baugstø (født 1961) er bosatt i Oslo og debuterte som forfatter i1986 med romanen «Reise i gult lys». Hun har skrevet et 30-talls bøker forbarn, ungdom og voksne, og fikk et gjennombrudd i 2024 med romanen «Evilgrandma».
Tania Kjeldset (født 1960) er bosatt i Oslo og debuterte sombarnebokforfatter i 1995 med bildeboken «Eplemadammen». Hun har skrevet en langrekke bøker for barn og unge, og ga ut sin første bok for voksne i 2017,novellesamlingen «Halloween».