Trykk “Godkjenn informasjonskapslar” for å godkjenne at forfattersentrum.no lagrar informasjonskapslar på maskina di. Trykk "Val" for å lese meir om og slå av og på informasjonskapslar. Les meir om Forfattersentrum og personvern her!
Romanen Ti stille dager handler om en norsk kunsthistoriker som er i India for å skrive om religiøs kunst, etter flere måneder på reise, er hun nå underveis til et kurs i stille meditasjon.
På meditasjonssenteret får vi være med henne inn porten og oppleve hvordan det kan kjennes å sitte et sånt kurs. Hva skjer fra time til time når en er overlatt til seg selv i en halvmørk celle ti timer om dagen og ikke skal kommunisere med noen hverken med blikk, kroppsspråk eller ord. I ni døgn. Hva fører det til? Og hvorfor gjør hun det?
Boka tar for seg grunnleggende buddhisme og er rik på skildringer av indisk folkeliv.
Et forfatterbesøk vil ha dette som et utgangspunkt for foredrag, og/eller samtaler i mindre grupper med oppsummering og videre samtale i plenum. I begge tilfeller vil opplesning fra romanen være en viktig del av opplegget.
Hva oppdragsgiver ønsker å legge vekt på, kan gjerne diskuteres før besøket. Her er noen forslag til temaer:
• Meditasjon, mer en stressmestring – kulturelle røtter, betydning gjennom årtusenene og i nyere tid, hva kan meditasjon gjøre for oss i dag?
• Grunnleggende buddhismen, hva går læren ut på? Hvilken plass har meditasjonen innenfor dette trossystemet? Veien mot indre frigjøring og lykke, hvor går den?
• Indisk folkeliv, hvordan kommer religion til uttrykk i vanlige folks liv?
• Hinduisme/buddhisme likheter og forskjeller?
Foto:
Christin Lund
Mette Werner
Mette Werner har selv praktisert stille meditasjon i mer enn førti år. Hun kjenner godt til India og indisk kultur etter flere lengre reiser i landet og egenstudier i alt fra indisk psykologi og historie til religiøse grunntekster. Hun har dessuten studert religionshistorie på Universitetet i Oslo og har undervist i religion og livssyn i ungdomsskolen i tjue år.