Trykk “Godkjenn informasjonskapslar” for å godkjenne at forfattersentrum.no lagrar informasjonskapslar på maskina di. Trykk "Val" for å lese meir om og slå av og på informasjonskapslar. Les meir om Forfattersentrum og personvern her!
La valise vide - Éditions L’Espace d’un Instant (Lyrikk, 2022)
Liste over bokutgivelser kommer her.
Se alle utgivelser
Se mindre
Kaveh Ayreek er en prisbelønnet afghansk forfatter, performancekunstner, skuespiller, samt teater- og filmregissør bosatt i Bergen. Han er fribyforfatter (City of Refuge-forfatter) i Bergen kommune og har vært aktiv innen teater og film siden 2003. I 2025 ble han nominert til Publikumsprisen ved Promille-prisen, som en anerkjennelse av hans betydelige kunstneriske arbeid og bidrag til kunst- og kulturfeltet i Bergen.
Han ble født som afghansk flyktning i Iran, hvor han levde som papirløs innvandrer uten mulighet til å fullføre formell utdanning. Til tross for disse begrensningene begynte han tidlig å arbeide med amatørteatergrupper, noe som markerte starten på hans kunstneriske karriere. Han videreutviklet sin praksis gjennom kurs, workshoper og samarbeid med etablerte regissører i Afghanistan. I Kabul arbeidet han med ulike kulturinstitusjoner og mediaorganisasjoner, hvor han skapte flere teaterproduksjoner og filmer som fikk nasjonal anerkjennelse.
Etter Talibans maktovertakelse i Afghanistan i 2021 ble han tvunget til å forlate landet og leve i eksil for andre gang. Han er nå bosatt i Norge, hvor han fortsetter sitt kunstneriske arbeid og videreutvikler sin praksis i en ny kulturell kontekst.
Ayreeks kunstneriske praksis omfatter performancekunst, teater, film og fotografi. Verkene hans utforsker temaer som menneskerettigheter, identitet, eksil, kjønnslikestilling og sosial rettferdighet, med særlig fokus på erfaringene til kvinner, barn og etniske og språklige minoriteter i Afghanistan, spesielt hazara-folket. Gjennom kunsten søker han å bevare kollektiv hukommelse og skape rom for refleksjon om tilhørighet, tap og gjenoppbygging av identitet.
Hans teaterstykke Den tomme kofferten ble oversatt og utgitt på fransk i 2022, og er planlagt oversatt til flere andre språk, inkludert engelsk og norsk. Han har presentert sine verk i ulike kunstneriske sammenhenger både i Norge og internasjonalt, blant annet på Bergen Performance Art Festival og i kunstprosjekter i Bergen og København.
Gjennom kunsten arbeider Kaveh Ayreek for å bygge broer mellom kulturer og gi stemme til erfaringer formet av migrasjon, eksil og motstand.
Meldingen er sendt til forfatteren. Du skal ha fått en kopi på e-post, men dette er internett, og her kan alt skje ... Har du ikke fått kopi av meldingen, ta kontakt med Norsk Forfattersentrum. Vi blir også veldig glade for beskjed dersom forfatteren ikke svarer deg. Du finner oss her!
Ups! Noe gikk galt. Har du fylt inn epost og melding?
I Forfattarkatalogen finn du over 1800 forfattarar som tilbyr foredrag, opplesingar, bokbad, skrivekurs og mykje meir. Vi hjelper deg gjerne med å finne rett forfattar til oppdraget ditt.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Pakten med de røde djevlene. Tragedie, lengsel og suksess i drømmenes teater (Gyldendal Norsk Forlag, 2021)
FrP - rett fra levra : en historie om svik, løgn og suksess : det største politiske eventyret i Norge (Gyldendal Norsk Forlag, 2021)
Det som ikke skulle skje : fortellinger om overgrep : en dokumentar om hvordan Kirken håndterer seksuelle overgrep blant sine egne (Gyldendal Norsk Forlag, 2015)
Svalestup. (Publicom, Roman, 2008)
Bølgen som traff oss alle : tsunamien 26. desember 2004 : tragedien som rystet verden (Aschehoug, 2005)
Siste skudd. (Cappelen, Dokumentar og historie, 1998)
Løvetannbarn. (Damm, Dokumentar og historie, 1997)
Hysteriske kvinnfolk. (Cappelen, Dokumentar og historie, 1995)
I pressens vold. (Gyldendal Norsk Forlag, Dokumentar og historie, 1993)
Menn som voldtar. (Cappelen, Dokumentar og historie, 1987)
Lumholtz' gjenferd. Verden rundt i sporene til en glemt hvit oppdager, på leting etter alt som ble borte, og det som ble igjen (Oktober, Sakprosa, 2022)
Havboka – Eller kunsten å fange en kjempehai på et stort hav gjennom 4 årstider (Oktober, Sakprosa, 2015)
Tequiladagbøkene. Gjennom Sierra Madre (Kagge Forlag, Sakprosa, 2012)
Et mord i Kongo (Gyldendal Norsk Forlag, Sakprosa, 2010)
Rett Vest. Cape Cod til Big Sur (Gyldendal Norsk Forlag, Fagbok, 2009)
Automobil – Gjennom Europas Bakgård (Kagge Forlag, Fagbok, 2005)
Snøen som falt i fjor (Kagge Forlag, Sakprosa, 2004)