Litteraten: Bilder av aldring i norsk skjønnlitteratur

Norsk Forfattersentrum Nord-Norge ønsker, i samarbeid med Perspektivet Museum, velkommen til foredrag med forfatter og professor Henning Howlid Wærp.

Litteraten: Bilder av aldring i norsk skjønnlitteratur

Foto: Stig Brøndbo

Henning Howlid Wærp er professor i nordisk litteraturvitenskap ved UiT – Norges arktiske universitet.

Han har skrevet og redigert flere fagbøker, blant annet om Sigbjørn Hølmebakk og Cora Sandel, om norsk naturlyrikk og om prosadiktet som sjanger. I 2017 ga han ut boka Arktisk litteratur - Fra Fridtjof Nansen til Anne B. Ragde. Hele livet en vandrer i naturen – Økokritiske lesninger i Knut Hamsuns forfatterskap kom i 2018.

Wærp har jobbet ved universitetet i Groningen, Nederland, og har vært gjesteforsker ved Berkeley universitetet i California og Columbia universitetet i New York. Han er litteraturkritiker i Aftenposten, og har også selv skrevet skjønnlitteratur: to romaner og tre diktsamlinger. Med alt dette i sin litterære portefølje, kommer Wærp til Perspektivet med sitt foredrag «Bilder av aldring i norsk skjønnlitteratur».

Tid: Onsdag 16. september, kl. 19.00
Sted: Perspektivet Museum, Tromsø

Arrangementet er gratis og åpent for alle!

Foredraget er et samarbeid mellom Norsk Forfattersentrum Nord-Norge og Perspektivet Museum, og er støttet av Fritt Ord, Tromsø kommune, Samfunnsløftet og Norsk Forfattersentrums Medlemsfond.

Andre arrangement

Sjå alle arrangementa